رفتن به محتوای اصلی
x

با توجه به اعلام اداره کل هواشناسی استان مبنی بر وزش باد شدید و افزایش غلظت ریزگردها و کاهش کیفیت هوا از اواسط روز شنبه مورخ 1401/06/19 الی اوایل روز دوشنبه مورخ 1401/06/21 و با توجه به سنجش های بعمل آمده، پیش بینی می گردد میزان کیفیت هوا در شرایط ناسالم برای گروههای حساس و در بعضی از ساعات روز در شرایط ناسالم برای عموم در مناطق شمال شرقی، شرق و مناطق مرکزی استان قرار گیرد.

لذا توصیه های بهداشتی زیر جهت کاهش اثرات ناشی از آلودگی هوا بر سلامت جامعه و کاهش انتشار آلاینده ها، توسط معاونت بهداشتی دانشگاه به شهروندان ارایه می گردد:

1) از هرگونه فعالیتی که منجر به افزایش آلودگی هوا می شود خودداری  گردد، تا شرایط به حالت مطلوب برگردد.

2) شهروندان  تا حد امکان از خروج غیرضروری از منزل و تردد بی مورد در معابر شهری خودداری نمایند.

3) بیماران قلبی و ریوی و مبتلایان به آسم، در فضاهای باز فعالیت ننمایند و تا حد امکان از حضور در سطح شهر خودداری نموده و در منزل استراحت نمایند و در صورت تشدید علایم به مراکز درمانی مراجعه نمایند.

4) کلیه ورزشکاران و شهروندان از هرگونه فعالیت فیزیکی و ورزشی از جمله دویدن و پیاده روی در این شرایط در هوای باز خودداری نمایند.

5) نوشیدن مایعات به ویژه آب در شرایط آلودگی هوا نه تنها باعث شستشوی دستگاه گوارش می شود بلکه عطش و خشکی دهان ناشی از آلودگی هوا را نیز از بین می برد. از طرفی با نوشیدن آب و فعالیت دستگاه گوارش، بخشی از آلودگی های وارد شده به بدن توسط ادرار دفع می شود.

6) افرادی که مبتلا به سرماخوردگی (زکام همراه با حساسیت) و یا مشکلات تنفسی هستند و افراد مبتلا به آسم بدون علامت، در زمره گروه های آسیب پذیر می باشند. بنابراین به گروه های آسیب پذیر ذکر شده، توصیه می شود از تردد در محیط های باز خودداری نمایند.

7) ماندن در ترافیک و استنشاق هوای آلوده، سرعت ابتلا به اسم را در کودکان افزایش می دهد. آلاینده های موجود در هوای خیابان های پر رفت و آمد موجب کاهش سطح اکسیژن خون می شود. بنابراین حتی المقدور در شرایط آلودگی هوا، کودکان را در منزل نگه دارند و ضمن نگهداری کودکان در منزل، درها  پنجره ها را بسته نگاه دارند و در صورت امکان در اماکن دارای سیستم تهویه مطبوع بمانند.

8) هنگام آلودگی هوا، از میوه ها و سبزیجات تازه بیشتر استفاده کنند. آنتی اکسیدان های (ترکیبات ضد سرطان) موجود در میوه ها و سبزیجات نقش حیاتی در سلامت ریه ها و کاهش اثرات آلاینده های هوا دارند.

9) ماسک های کاغذی معمولی و دستمال نمی توانند مانع ورود آلاینده های هوا به سیستم تنفسی شوند. بنابراین استفاده از آن ها توصیه نمی شود. لذا ماسک های ویژه ای که با عنوان P1 و P2 (ترجیحا بدون سوپاپ به دلیل شیوع کرونا) که در داروخانه ها عرضه می شود برای این شرایط تا حدی مناسب است (مخصوصا برای افرادی که مجبورند در فضای باز فعالیت داشته باشند).