رفتن به محتوای اصلی
x

تشریح برنامه ها و شعارهای هفته ملی سلامت مردان ایران (سما)/«مردان سالم، ایران قدرتمند و جوان»

رئیس مرکز جوانی جمعیت سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت از تدوین بسته خدمات مردان ایرانی خبر داد و گفت: پیش نویس اولیه این بسته تدوین شده اما هنوز مراحل کارشناسی و موضوع ادغام آن در نظام شبکه در دست بررسی است.

دکتر صابر جباری در گفت وگو با خبرنگار وبدا با اشاره به هفته ملی سلامت مردان به تشریح برنامه ها پرداخت و اظهار داشت: با توجه به کسب نظرات دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور به عنوان مجری اصلی برنامه، تاریخ هفته سلامت مردان تغییر و از سال 1403 به جای هفته اول اسفند در هفته آخر خرداد (24 الی 30 خردادماه) برگزار می شود که شعار امسال «مردان سالم، ایران قدرتمند و جوان» است.

 وی همچنین به تشریح روز شمار هفته جهانی سلامت مردان از ۲۴ تا ۳۰ خرداد پرداخت و گفت: روز اول این هفته پنج شنبه ۲۴ خردادماه با عنوان پیشگیری و تشخیص بهنگام ناباروری در مردان، روز جمعه 26 خردادماه با عنوان سواد سلامت، فرزندآوری و سلامت مردان، شنبه 26 خردادماه به عنوان طب ایرانی و سلامت مردان، یکشنبه 27 خردادماه با عنوان مواجهات شغلی و سلامت باروری در مردان، دوشنبه 28 خردادماه با عنوان سرطان های شایع مردان، معده، پروستات و مثانه، سه شنبه 29 خردادماه به عنوان کمردرد و بیماری های شغلی در مردان و چهارشنبه 30 خردادماه به عنوان حوادث جاده ای، از کار افتادگی و مرگ و میر در مردان نامگذاری شده است.

رئیس مرکز جوانی جمعیت سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت در ادامه با ابراز تاسف از اینکه مردها کمتر به سلامت خود اهمیت می‌دهند، گفت: این موضوع فقط مربوط به کشور ما نیست بلکه رفتار سلامتی مردان در کل جهان اینگونه است.
وی کم اهمیتی مردان نسبت به سلامت خود را ریشه در باورهای فرهنگی عوامل اجتماعی، محیطی و رفتاری دانست و گفت: مردان نسبت به زنان از سلامت کمتری برخوردار بوده و میزان مرگ و میر آنان در مقایسه با زنان به مراتب بالاتر باشد. عوامل متعددی وجود دارد که اولویت ذهنی مردان ایرانی محسوب شده و توجه و پرداختن به سلامتی را تحت الشعاع خود قرار می دهند.

رئیس مرکز جوانی جمعیت وزارت بهداشت تصریح کرد: یافته ها نشان داده است که سواد سلامت ناکافی، دغدغه های اقتصادی، مسائل و مشکلات خانوادگی، فقدان تامین اجتماعی موثر، ترس از مراجعه به پزشک و اعتقاد به قدرت مردانگی از مهمترین عوامل بی توجهی مردان به سلامت شان و تاثیرگذار بر سبک زندگی آنها است.


وی افزود: سواد سلامت به دلایل تاثیر بر نحوه تصمیم گیری اشخاص در مورد سلامت به عنوان یکی از موضوعات مهم برای ارتقای سطح سلامت محسوب می شود؛ در حال حاضر با توجه به اینکه ایران عزیز ما در خطر سالخوردگی جمعیت قرار دارد پیشگیری و تشخیص به هنگام درمان ناباروری در مردان جزو اولویت‌های برنامه‌های ما قرار دارد. حدود 44 درصد از جمعیت بالغ ایرانی (65- 18) سال از سواد سلامت محدود برخوردارند. میزان تحصیلات و سن، بیشترین تاثیر را بر سواد سلامت افراد دارند.

دکتر جباری با تاکید بر اینکه‌ امروز سلامت مردان به یک بحران خاموش تبدیل شده است، گفت: متاسفانه مردان درست زمانی متوجه بیماری می شوند که دیگر قابل پیشگیری نیست بنابراین وظیفه ما در معاونت بهداشت وزارت بهداشت ارائه مراقبت های بهداشتی پایه و آموزش و غربالگری بیماری ها برای پیشگیری از بیمارشدن است.

رئیس مرکز جوانی جمعیت وزارت بهداشت ادامه داد: طی تحقیقاتی که در حوزه سلامت مردان صورت گرفته است، متاسفانه میزان مراجعه مردان به تمامی مراجع ارائه دهنده خدمات سلامت شامل پزشک، درمانگاه، داروخانه و آزمایشگاه یک دوم خانم هاست بنابراین باید در این زمینه فرهنگ سازی صورت گیرد و بدیهی است به همان نسبت که بیماری زودتر تشخیص داده شود بار مالی بر اقتصاد سلامت کاهش پیدا خواهد کرد.

وی از تدوین بسته خدمات سلامت مردان در آینده نزدیک خبر داد و گفت: پیش نویس اولیه این بسته تهیه شده است. اما هنوز مراحل کارشناسی و موضوع ادغام آن در نظام شبکه در دست بررسی است. از جمله موارد بسیار مهم و تاثیرگذار در سواد سلامت و سبک زندگی استفاده از ظرفیت تدابیر طب ایرانی در سلامت مردان است.

دکتر جباری همچنین به سرطان شایع در مردان یعنی سرطان پروستات اشاره و تصریح کرد: میزان بروز (موارد جدید ) سرطان پروستات در جهان ۱۴،۲ درصد است و ۷،۳ درصد از آمار مرگ و میر مردان بر اثر سرطان را تشکیل می دهد.