رفتن به محتوای اصلی
x

اولین جراحی ضایعه سوپراسلار مغز از راه بینی در مرکز آموزشی درمانی امین با موفقیت انجام شد

روز چهارشنبه دوازدهم اردیبهشت ماه اولین جراحی ضایعه سوپراسلار مغز از راه بینی  با جراحی مشترک دکتر ضیایی متخصص جراحی مغز و اعصاب و دکتر قنبری متخصص گوش و حلق و بینی و فوق تخصص جراحی سروگردن در مرکز آموزشی درمانی امین با موفقیت انجام گرفت. 

دکتر ضیایی متخصص جراحی مغز و اعصاب در این باره گفت: بیمارآقای میانسال که به علت اختلال بینایی، ضعف و بی حالی مراجعه کرده بود و در بررسی های انجام شده توده ای در ناحیه سوپراسلار رویت شد. 

وی ادامه داد: هیپوفیز یک بافت کوچک و مهم است که در ناحیه زیری مغز قرار دارد و این غده هورمون هایی را به جریان خون ترشح می کند که باعث کنترل کارکردهای بدن می شود . به توده هایی که به طور غیر عادی در این بافت ایجاد می شود تومور هیپوفیز می گویند.

 یکی از روش های درمانی این تومورها جراحی از راه بینی یا آندوسکوپی هیپوفیز می باشد.

شایان ذکر است بهترین و کم عارضه ترین روش درمانی برای این نوع تومورها جراحی از راه بینی به کمک آندوسکوپ می باشد که این نوع جراحی به صورت مشترک با همکاران جراح مغز و اعصاب و گوش حلق بینی انجام می گردد. در این نوع جراحی نقاهت بیمار کمتر و زمان بهبودی سریعتر از روش های دیگر جراحی مغز می باشد. 

همچنین خطر عفونت و خونریزی کمتری را هم به همراه دارد وعلاوه بر آن  جای برش بیرونی و زخم باقی نمی ماند و در عین حال دید جراح بهتر و زمان بستری بیمار نیز کمتر می باشد. 

گفتنی است هم‌اکنون حال عمومی این بیمار رضایت بخش اعلام گردیده است.