رفتن به محتوای اصلی
x

"پویش سلامت دهان و دندان" 17 تا 19 اردیبهشت برگزار می شود

معاونت بهداشت وزارت بهداشت از برگزاری «پویش سلامت دهان و دندان» از 17 تا 19 اردیبهشت در سطح کشور توسط معاونت های بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی کشور خبر داد.

در بخشنامه معاونت بهداشت وزارت بهداشت به معاونان بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی کشور با تاکید بر نقش مهم سلامت دهان و دندان در سلامت عمومی و ارتقای کیفیت زندگی و بهبود شاخص های سلامتی، آمده است: تاثیر دو سویه بیماریهای پریودنتال و دیابت، نقش بیماریهای دهان و دندان در بیماریهای قلبی عروقی، بیماریهای تنفسی و زایمان زودرس و تولد نوزاد با وزن کم مشخص شده است.

 بیماریهای دهان و دندان به عنوان شایعترین بیماریهای غیرواگیر شناخته می شود. لذا  بهره گیری از دیدگاه عوامل خطر مشترک در بیماری های دهان و دندان و سایر بیماری ها به کنترل هر دو دسته بیماریها کمک می کند.

در این بخشنامه با یادآوری شعار جامعه جهانی دندانپزشکی FDI با عنوان «دهان شاد و سالم، بدن شاد و سالم»، عنوان شده است: پویش سلامت دهان و دندان که از تاریخ 17 تا 19 اردیبهشت ماه برگزار می شود، فرصت مغتنمی برای آگاهی رسانی به مردم و افزایش سواد سلامت دهان و دندان جامعه است. این پویش با هدف «افزایش آگاهی جامعه درباره نقش سلامت دهان و دندان در سلامت همه جانبه» برگزار می شود.

شعارهای روزهای اول تا سوم این پویش عبارتند از: 17 اردیبهشت «دهان دریچه سلامت»، 18 اردیبهشت « سلامت دهان و دندان، سلامت کودک » وروز 19 اردیبهشت نیز «نقش سازمان های دولتی و نهادهای مردمی در سلامت دهان و دندان».

«پویش سلامت دهان و دندان» با همکاری آموزش و پرورش، کانون های پرورش فکری، بهزیستی، مهدکودک ها، دانشکده های دندانپزشکی، انجمن های علمی و صنفی دندانپزشکی، نظام پزشکی، شهرداری، صدا و سیما و رسانه های جمعی و با بهره گیری از ظرفیتهای فضای مجازی برگزار خواهد شد.