رفتن به محتوای اصلی
x

سرپرست اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه: یاری به بیماران حاد تنفسی در اولویت فعالیت اورژانس و آمبولانس ها

سرپرست اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه طی سخنانی میانگین در کلان شهر اصفهان زمان رسیدن آمبولانس به بیمار و مصدوم ۱۱ دقیقه و در دیگر شهرستان های استان ۱۰ دقیقه، و همچنین میانگین زمان رسیدن به محل در حوادث جاده ای بین شهری در استان اصفهان را ۱۴ دقیقه عنوان کرد.

دکتر فرهاد حیدری تصریح نمود: برای بیماران کرونایی نیز ساز و کار ویژه ای طراحی شده و مراکز ویژه بیمارستانی هم که برای این امر اختصاص یافته اند امکانات و تجهیزاتی را برای اعزام و انتقال بیماران تدارک دیدند.

وی در ارتباط با شنیده ها که برخی از آمبولانس ها از انتقال بیماران کرونایی خودداری می کنند، گفت: به طور کلی بیماران "اورژانسی" و بیمارانی که شرایط تهدید کننده حیات دارند و هوشیاری یا تنفس آنها دچار اختلال شده است در اولویت اورژانس ۱۱۵ هستند، ولی صرفا مبتلا به کرونا بودن دلیل بر اعزام آمبولانس ۱۱۵ و یا انتقال بیمار نیست.

دکتر  حیدری، اضافه کرد: ممکن است این افراد فقط علایمی مانند سرماخوردگی داشته باشند که این مورد "شرایط اورژانسی" نمی باشد و نیازی به انتقال اورژانسی توسط واحدهای امدادی وجود ندارد. اما چنانچه بیمار کرونایی علایمی دال بر شدت بیماری مانند تنگی نفس را داشته باشد یا موارد دیگری که با هماهنگی پزشک اتاق فرمان است، حتما به مرکز درمانی منتقل خواهد شد و قطعا همکاران اورژانس کوتاهی نمی کنند.

 این مدیر ارشد اورژانس استان اصفهان، در خصوص میزان فواصل استقرار آمبولانس ها تا شهرها و جاده ها پاسخ داد: پایگاه شهری بر اساس آیین نامه طرح پوشش فراگیر اورژانس پیش‌بیمارستانی به ازای هر ۵۰ هزار جمعیت در مراکز شهرهایی که دانشکده یا دانشگاه علوم پزشکی دارند، راه اندازی می شود و اضافه بر آن به ازای هر ۶۰ هزار نفر جمعیت بعدی. در مورد پایگاه جاده ای به فاصله‌ي هر ۴۰ کیلومتر راه اصلی، در مبادی ورودی و خروجی شهرها و  ۱۵ دقیقه زمان رسیدن بر بالین بیمار  این مراکز و ایستگاهها، راه اندازی می شود.

دکتر حیدری، با اشاره به اینکه، در شهر اصفهان بدلیل مشکلات تامین مکان استقرار پایگاه، برخی از پایگاهها در فاصله مناسب قرار ندارند، به مردم توصیه نمود: به محض شنیدن صدای آژیر آمبولانس، مسیر را برای عبور آمبولانس باز کنند و از تجمع در محل حادثه خودداری کنند زیرا تجمع باعث اختلال در امر امدادرسانی خواهد شد.

وی در خصوص امداد هوایی در اصفهان، اظهار کرد: به طور کلی موارد اعزام اورژانس هوایی شامل مواردی که حفظ زمان برای نجات جان بیمار ضروری باشد، امکان انتقال زمینی نباشد یا انتقال زمینی باعث تهدید زندگی بیمار شود و یا مرکز درمانی فاقد امکانات و یا تخصص لازم جهت پوشش خدمات به بیمار یا مصدوم باشد و تأخیر در انتقال، باعث مخاطرات جدی گردد و انتقال زمینی نیز زمان بر بوده و می تواند باعث تهدید حیات بیمار شود، انجام می شود و در اولویت قرار دارد.

سرپرست اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه در پایان خاطر نشان کرد: مناطق کوهستانی اطراف مثل خرم آباد و شهرکرد، خودشان اورژانس هوایی دارند ولی درصورتی که از استان اصفهان درخواست کمک کنند به آنجا نیز پرواز خواهیم داشت؛ برای حوادث و شرایط بحران که اصفهان به عنوان استان معین پایتخت یعنی تهران است و همیشه مقداری ذخیره دارو و تجهیزات به صورت آماده باش داریم که در صورت نیاز به مناطق حادثه انتقال داده خواهد شد.