نسخه مناسب چاپ

چهارشنبه ۲۶ شهریورماه، به مناسبت فرارسیدن روز ملی فوریت های پزشکی و سالروز تاسیس اورژانس پیش بیمارستانی، نشست خبری مطبوعاتی با حضور مدیر مرکز حوادث و فوریتهای پزشکی دانشگاه، معاون درمان و جمعی از اصحاب رسانه استان در سالن جلسات ریاست دانشگاه برگزار شد.

در ابتدای این نشست دکتر راستین مدیر مرکز حوادث و فوریتهای پزشکی دانشگاه طی سخنانی ضمن تبریک این روز به تمامی پرسنل و تکنسین های حوزه پیش بیمارستانی استان، اظهار کرد: مجموعه اورژانس پیش بیمارستانی در سطح استان با بیش از ۱۵۰ پایگاه در سطح شهرها و جاده ها مطابق با استانداردها  بر بالین بیماران امدادخواه حضور و پس از انجام اقدامات اولیه، بیماران را به نزدیکترین مراکز درمانی انتقال می دهند.

وی افزود: از مجموع ۱۵۴پایگاه اورژانس پیش بیمارستانی، ۷۵ پایگاه جاده ای، ۷۸ پایگاه شهری و یک پایگاه هوایی فعالیت دارند که تمامی مناطق استان از شرق به غرب و از جنوب تا موته مرز مشترک با عراق را تحت پوشش قرار می دهند.

دکتر راستین تصریح کرد: در سالهای اخیر، ۸۰ درصد از ناوگان آمبولانس استان، هم از لحاظ خود آمبولانس ها و تجهیزات پزشکی، هم از نظر آموزش های تخصصی مداوم تکنسین ها و پرسنل فوریت های پزشکی به استانداردهای لازم رسیده اند.

مدیر مرکز حوادث و فوریتهای پزشکی دانشگاه با بیان اینکه سهم استان اصفهان در پایگاه های هوایی، ۳ پایگاه می باشد، اظهار کرد: با قول مساعد وزارت متبوع و فراهم سازی بسترهای لازم برای استقرار اورژانس های هوایی دیگر، ۲ بالگرد به سهم استان افزوده خواهد شد.

وی در ادامه افزود: با حمایتی که فرمانداران شهرستانها با مرکز اورژانس داشتند، ۴۰ پدبالگرد در مناطق مختلف جانمایی شده که از این تعداد ۱۰ پد به بهره برداری رسیده است، همچنین از ابتدای سال تا کنون ۳۰ بیمار واجد شرایط با بالگرد اورژانس هوایی انتقال داده شدند که بیش از۹۰ درصدشان با انتقال به موقع به مراکز درمانی، به بهبودی کامل رسیده اند.

دکتر راستین کل ماموریت های مرکز فوریت های پزشکی از ابتدای سال تا کنون را ۹۷ هزار ماموریت در سطح استان اعلام کرد که از این تعداد ۷۲۰۰۰ ماموریت مربوط به حوادث غیرترافیکی  مانند سکته های قلبی و مغزی، تشنج ها و  ... بوده و ۲۴۰۰۰ حوادث ترافیکی و تصادفی در سطح شهر ها و جاده ها می باشد.

مدیر مرکز حوادث و فوریتهای پزشکی دانشگاه با بیان اینکه ۲۵۰ دستگاه آمبولانس در سطح استان داریم، گفت: ۱۷۰ آمبولانس فعال و ۱۵۳ آمبولانس در پایگاه ها مستقر هستند که علی رغم همه مشکلات، از ابتدای شیوع کرونا ، درصد زیادی از ماموریت های اورژانس به بیماران کرونایی سوق پیدا کرده است و خوشبختانه با تدبیر ریاست دانشگاه و راه اندازی سامانه ۳۱۱۳، بسیاری از مشکلات همشهریان از طریق تماس با این شماره برطرف و به مشاوره و راهنماییهای لازم در خصوص بیماری کرونا دست می یابند.

وی با بیان اینکه مجموعه پرسنل اورژانش پیش بیمارستانی استان حدود ۱۰۰۰ نفر هستند و تاکنون ۱۱۴ نفر از آنها مبتلا به کووید ۱۹ شده اند، تصریح کرد: چالش اصلی ما کمبود نیروی انسانی است که تا به امروز با مجوزهایی که داشتیم، ۱۸۵ نیروی شرکتی و۶۰ نیروی استخدامی را جذب کرده ایم، اما  در نهایت با کسری ۳۰۰ نیرو در استان مواجه هستیم.

 

فوت ۷۱ کودک در اصفهان بر اثر کرونا از ابتدا تاکنون

در ادامه نشست دکتر کلیدری معاون درمان دانشگاه، طی بیان مطالبی در خصوص وضعیت پیچیده استان در گریبانگیری بیماری کرونا، گفت: از مردادماه سال جاری تاکنون شرایطمان سختتر شده است و تا این لحظه ۳۲۵۰۰ بیمار کرونایی در بیمارستان ها بستری و خدمات دریافت نموده اند.

وی افزود: متاسفانه در این مدت ۱۴۶۰ بیمار با تست مثبت کرونا را از دست دادیم و همچنین کل بیماران از دست رفته  تست مثبت و مشکوک به کرونا به ۳۱۰۰ نفر رسیده اند، همچنین در حال حاضر با توجه به افزایش چشمگیر روزانه بیماران بستری، ۱۱۵۰ بیمار در بیمارستان ها بستری و تحت مداوا می باشند.

دکتر کلیدری با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از بیماران بستری نسبت به بیماران قبلی، بدحال هستند و آمار مرگ و میر در استان افزایش پیدا کرده، تصریح کرد: ۴۰ درصد مبتلایان کشور متعلق به استان اصفهان هستند و به همین دلیل ما در صدر بروز مبتلایان کشوری هستیم.

وی در ادامه تصریح کرد: شهرستان خمینی شهر نیز در صدر ابتلا به بیماری کرونا و تعداد بیماران بستری می باشد و متاسفانه طی ۴۰ روز گذشته  از فوت ۵ نفر مادر باردار در استان، ۴ مورد مربوط به شهرستان خمینی شهر بوده است.

معاون درمان دانشگاه با اشاره به بحث آموزش فرزندان و بازگشایی مدارس که دغدغه همه مردم شده است، اعلام نمود: تاکنون ۴۸ معلم مبتلا به کرونا شدند و ۱۸۳ معلم وجود داشته که یکی از اعضای خانواده شان درگیر کرونا بوده است، همچنین ۱۶۳ دانش اموز مبتلا به کرونا و ۲۸۶۳ دانش آموز که یکی اعضای خانواده مبتلا به کرونا بوده، وجود داشت.

وی به انجام روزانه ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ تست کرونا در استان اشاره کرد که ۱۰۰۰ مورد این تست ها توسط بخش خصوص انجام می شود، اما در صورتیکه فرد بیمار علامتدار با مراکز ۱۶ ساعته دانشگاه مراجعه نماید، این تست به صورت رایگان گرفته می شود.

دکتر کلیدری با بیان برآوردهای سازمان جهانی بهداشت برای نیمکره شمالی، ایران و سایر کشورها، گفت: اگر مداخله جدی صورت نگیرد، تعداد مبتلایان به ۲ تا ۳ برابر و آمار مرگ و میرها نیز ۴ الی ۵ برابر خواهد شد، بنابراین رسالت اصلی: روشنگری در بین مردم، رعایت اصول و قواعد برای مشاغل پرخطر، فاصله گذاری در پاساژها، بانک ها، تفرجگاه ها ، رعایت اصول پایه و شناسایی فعال بیمارها می باشد که به شرایط حداکثری ضریب اشتغال تخت های بیمارستانی و عدم دریافت خدمات به بیماران دیگر نرسیم و بتوانیم زنجیره انتقال بیماری را متوقف کنیم.

معاون درمان دانشگاه آمار ابتلای تعداد کودکان زیر ۱۸ سال مبتلا به کرونا از ابتدای شیوع این بیماری تا کنون را ۱۶۴۴ نفر اعلام نمود که متاسفانه ۷۱ کودک جان خود را از دست دادند.

فهرست: 

ارتباط با ما

خیابان هزار جریب، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان، ستاد مرکزی

تلفن: ۳۶۶۸۰۰۴۸-۰۳۱

کد پستی: ۷۳۴۶۱-۸۱۷۴۶

Isfahan University Of Medical Sciences, Isfahan, Iran

 

پشتیبانی از افراد کم توان

دستورالعمل بروزرسانی