نسخه مناسب چاپ

رئیس دانشکده تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با بیان اینکه به دلیل مواجه شدن با اپیدمی کرونا، هم اکنون زمان مناسبی برای گرفتن رژیم لاغری نیست، اظهار کرد: بدین معنا که باید در حال حاضر لاغر شدن را متوقف کنیم، در عین حال مراقب باشیم که دچار اضافه وزن و چاقی نشویم.

 
دکتر محمدحسن انتظاری افزود: لاغر کردن و همین طور اضافه وزن و چاقی هر دو منجر به تضعیف سیستم ایمنی بدن می شوند.
 
این متخصص تغذیه در خصوص توصیه های غذایی قبل از مواجه شدن با ویروس کرونا گفت: استفاده از غذاهای چرب و شیرین، چاق کننده است و با حذف این دسته از غذاها می توانیم از سبزیجات و میوه جات استفاده کنیم.
وی اضافه کرد: استفاده از انواع مغزجات مانند پسته و بادام نیز توصیه می شود، البته در مصرف این مغزجات زیاده روی نشود، همچنین به دلیل اینکه در خانه قرنطینه هستیم تا جایی که ممکن است تحرک داشته باشیم و به مدت طولانی سرگرم استفاده از گوشی، لپ تاپ و ... نشویم.
 
چطور در قرنطینه چاق نشویم؟
 
دکتر انتظاری با بیان اینکه با انجام یکسری فعالیت های روزمره در خانه می توان از چاقی و اضافه وزن جلوگیری کرد، افزود: بایستی در خانه کمی بیشتر از قبل تحرک داشته باشیم تا از اضافه وزن جلوگیری کنیم.
 
رئیس دانشکده تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خاطرنشان کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا، مردم و به ویژه کسانی که بیمار مبتلا به ویروس کرونا در خانواده داشته اند بهتر است از گرفتن هر نوع رژیم غذایی سخت و لاغری پرهیز کنند.
 
تاثیر خوردن غذاهایی با طبع گرم در درمان کرونا
 
دکتر انتظاری در پاسخ به این سوال که آیا خوردن غذاهایی با طبع گرم در درمان کرونا موثر است، گفت: خوردن غذاهای گرم مانند عسل، گردو، زیره و سیر و دمنوش های گرم برای درمان کرونا پشتوانه علمی ندارند، اما چون ضرری هم ندارند مردم می توانند استفاده کنند.
 
وی تصریح کرد: اگر با خوردن مواد غذایی با طبع گرم کرونا درمان می شد که کشورهای درگیر مانند ایتالیا، اسپانیا و آلمان... همین کار را می کردند و دنیا با این مشکل مواجه نمی شد.
 
این متخصص تغذیه ادامه داد: پیشگیری از ابتلا و درمان کرونا به این سادگی نیست که با مصرف چند غذای طبع گرم حل شود، بنابراین نباید مردم را از مساله اصلی که همان رعایت موارد بهداشتی و ماندن در خانه است دور کنیم و بهتر است مردم در کنار رعایت همه موارد بهداشتی، در خانه بمانند.
 
هیچ طب سنتی نمی تواند ادعای درمان کرونا را بکند
 
دکتر انتظاری در خصوص ادعاهای مطرح شده برای درمان کرونا، اظهارکرد: اگر در علوم بخواهیم این قضیه را بررسی کنیم باید بگوییم علوم یا ریاضی اند که نیاز به تجربه کردن دارند و هیچ طب سنتی نه ایرانی، نه چینی و نه هندی نمی تواند ادعا کند که ما این بیماری را درمان می کنیم و متاسفانه روش هایی که مطرح می شود جنبه علمی ندارد و مردم نباید به اینها توجه کنند.
 
وی تصریح کرد: حتی طب جدید نیز در درمان این بیماری با مشکل مواجه شده، چه برسد به طب سنتی. بنابراین طب سنتی هیچ جایگاه علمی و قابل قبولی در درمان بیماری های جدید به ویژه کرونا ندارد.
 
این متخصص تغذیه با درخواست از مردم که تا جایی که ممکن است از منزل بیرون و مسافرت نروند و بهترین راه درمانی کرونا قطع زنجیره انسانی است، افزود: ابتلا به ویروس کرونا مانند آتش سوزی است که اگر راه آن را ببندیم خود به خود متوقف می شود، اما اگر این کار را نکنیم، آتش سرایت می کند و افراد زیادی خواهند سوخت، بنابراین اگر مردم یک تا دو هفته تحمل و صبوری کنند بهتر از تحمل شش ماه کرونا است.

فهرست: 

ارتباط با ما

خیابان هزار جریب، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان، ستاد مرکزی

تلفن: ۳۶۶۸۰۰۴۸-۰۳۱

کد پستی: ۷۳۴۶۱-۸۱۷۴۶

Isfahan University Of Medical Sciences, Isfahan, Iran

 

پشتیبانی از افراد کم توان

دستورالعمل بروزرسانی