نسخه مناسب چاپ

 رییس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان از سرشماری عشایر مناطق عشایرنشین استان به منظور جانمایی محل های تجمع عشایری برای راه اندازی خانه های بهداشت خبر داد.

دکتر طاهره چنگیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در سمیرم گفت: سرشماری عشایر با محوریت شبکه های بهداشت و درمان شهرستان های عشایری استان، از ۱۲ مرداد شروع شده است و تاپایان ماه جاری ادامه دارد.
وی هدف از این سرشماری را تعیین میزان جمعیت عشایر در شهرستان های ییلاقی سمیرم، چادگان، فریدونشهر، دهاقان و شهرضا عنوان کرد و گفت: علاوه بر مشخصات شناسنامه ای و هویتی خانوارها، مختصات جغرافیایی چادرهای عشایر نیز در دستور کار این اقدام است.
به گفته وی، تعیین گروه های آسیب پذیر شامل مادران باردار، سالمندان، کودکان و بیماران واگیر و غیرواگیر نیازمند مراقبت خاص نیز در همین سرشماری، شناسایی و ثبت می شوند.
دکتر چنگیز افزود: با این اقدام محل های تجمع متمرکز به منظور جانمایی خانه های بهداشت عشایری(در قالب کانکس) در همه شهرستان های عشایری استان نقطه یابی و مشخص می شوند.
مطابق دستورالعمل وزارت بهداشت، جمعیت بالای ۵۰۰ نفر متمرکز(۸۰ خانوار) محسوب می شوند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان، حداکثر فاصله زمانی هر محل تجمع عشایری تا خانه های بهداشت را ۳۰ دقیقه عنوان کرد و گفت: با راه اندازی این مراکز، واکسیناسیون، مراقبت های گروه های سنی و سایر خدمات بهداشتی و درمانی تعریف شده گروه های هدف مورد رصد و مراقبت قرار خواهند گرفت.
وی ادامه داد: طبق ضوابط وزارت بهداشت، اعتبار خاص برای استقرار خانه های بهداشت عشایری تخصیص می یابد و بهورزانی از خود عشایر نیز به این منظور بکارگیری می شوند.
به گفته دکتر چنگیز، شهرستان های فریدن، دهاقان و اصفهان نیز جمعیت کوچ نشین دارند ولی برابر تعریف، در شمول تعریف جمعیت عشایری جای نمی گیرند و کارگران فصلی محسوب می شوند.
گفتنی است استان اصفهان دارای ۹ هزار و ۶۰۵ خانوار عشایری است. عشایر کوچرو اصفهان که شامل ایل قشقایی و بختیاری می شوند، بیش از ۶ ماه از سال را در شهرستان ییلاقی و کوهستانی غرب، جنوب و جنوب غربی این استان زندگی می کنند.
افزون بر این، چهار هزار و ۷۰۰ خانوار عشایری قشقایی شامل طایفه های دره شوری، عمله، فارسیمدان و شش بلوکی، هر سال به ییلاق و سرحدات سمیرم کوچ می کنند.
شهرستان سمیرم با جمعیت عشایری و ثابت، در دامنه های دنا و زاگرس میانی واقع شده است.
این شهرستان در ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان و ۱۶۴ کیلومتری شمال یاسوج قرار دارد.
 

فهرست: 

ارتباط با ما

خیابان هزار جریب، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان، ستاد مرکزی

تلفن: ۳۶۶۸۰۰۴۸-۰۳۱

کد پستی: ۷۳۴۶۱-۸۱۷۴۶

Isfahan University Of Medical Sciences, Isfahan, Iran

 

پشتیبانی از افراد کم توان

دستورالعمل بروزرسانی