نسخه مناسب چاپ

نهمین نشست مجمع و انجمن خیرین بهداشت و سلامت استان اصفهان، پنج شنبه ۲۹ فروردین ماه و با حضور خانم دکتر چنگیز رئیس دانشگاه، دکتر حیدری معاون بهداشتی و رییس مرکز بهداشت استان، دکتر کامران نماینده مجلس شورای اسلامی و نیکوکاران خیراندیش فعال در حوزه سلامت استان در محل تالار شریعتی برگزار شد.

در این مراسم رییس دانشگاه گفت: در صورتی که خیران سلامت در حوزه آموزش و پژوهش ورود پیدا کنند میتوانیم شاهد امور خیر مولد و زایا باشیم.
خانم دکتر طاهره چنگیز اظهار داشت: امروز شاهد واردات کارگران ساده و خروج فارغ التحصیلان و تحصیلکرده ها از استان اصفهان هستیم  که این امر ورود جدی تر خیران را در عرصه آموزش و پژوهش برای استقرار و ماندگاری فارغ التحصیلان و دانش آموختگان در استان اصفهان می طلبد.
وی بیان داشت: هر ساله تعداد زیادی از فارغ التحصیلان رشته های مختلف در دانشگاه های مهم ‌در استان اصفهان به خاطر عدم فراهم‌بودن زمینه اشتغال و نداشتن تجهیزات کاری به دیگر استان ها و از جمله تهران می روند .
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: اگر چه کارهای خیر و یکبار مصرف بسیار کار نیکویی هست اما امروز زمان آن رسیده که اقدام به سرمایه گذاری ها روی کارهای خیر مولد و زایا و ماندگار کنیم.
رئیس دانشگاه با اشاره به محدود بودن امکانات آموزشی و پژوهشی تصریح نمود: متاسفانه به دلیل محدود بودن امکانات آموزشی و پژوهشی، ظرفیت جذب فارغ التحصیلان را در دانشگاه های تیپ یک استان از جمله دانشگاه اصفهان، دانشگاه صنعتی و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نداریم و همین مسئله سبب بسیاری از مهاجرت های غیر منطقی در سطح استان اصفهان از جمله خروج نخبگان شده است.
خانم دکتر چنگیز اضافه کرد: عدم توانایی در فراهم کردن اشتغال برای نخبگان به علت محدودیت های مالی و سرمایه گذاری روی این افراد سبب خالی شدن استان اصفهان از نخبگان فرهنگی شده که از خیران سلامت خواهان ورود به عرصه آموزش و پژوهش پزشکی هستیم.
وی بیان داشت: تشخیص کار خیر و خوب بسیار حائز اهمیت است، افرادی هستند که نیت کار خوب و خیرخواهانه ای دارند اما در تشخیص اینکه کدام کار بهتر و مفیدتر است می مانند.
رئیس دانشگاه با اشاره به اینکه عمر خود را باید به گونه ای بگذرانیم که پر برکت باشد، افزود: همه باید تلاش کنیم که به خود مشغولی گرفتار نشویم و فرد موثری در جامعه باشیم.
 وی با اعلام اینکه در گذشته تنها شاهد ورود خیران سلامت در عرصه درمان بودیم، ادامه داد: امروز شاهد ورود خیران به حوزه بهداشت، پیشگیری، آموزش ها و مراقبت های اولیه هستیم که این موضوع بدان معنا است که یک گام رو به جلو برداشتیم‌.
دکتر چنگیز ضمن درخواست از خیران در ورود به کارهای خیر خواهانه مولد و زاینده، تصریح کرد: هزینه کرد و سرمایه گذاری در امر بسترسازی و فراهم کردن وسایل و امکانات آموزشی و توسعه ساختمان های آموزشی و پژوهشی پزشکی در جهت رشد و بالندگی نخبگان و جلوگیری از مهاجرت تحصیلکرده ها و ایجاد زمینه اشتغال و پژوهش آنها در استان کمتر از هزینه های میلیاردی خیران در حوزه درمان است.
رییس دانشگاه همچنین گفت: ورود خیران به عرصه آموزش و پژوهش حکم کاشت بذر یک درخت را دارد، اما هزینه کردن در عرصه درمان مثل خرید خود درخت است و تفاوت قیمت و دستاوردهای آن هم به همین میزان تفاوت دارد.

 

پایه های اجتماعی یک جامعه به سلامت گره خورده است
معاون بهداشتی دانشگاه و رئیس هیئت مدیره مجمع خیرین بهداشت و سلامت امام هادی(ع) نیز در این مراسم ضمن بیان اینکه پایه های اجتماعی یک جامعه به سلامت گره خورده است تصریح نمود: لازمه رسیدن به توسعه در هر جامعه ای داشتن مردمی سالم و مردمی که از سلامت جسم و روان برخوردار باشند.
دکتر حیدری بیان داشت: تامین سلامتی در هر جامعه ای نیازمند کار مشارکتی و هماهنگی بین دستگاهی و حضور پر رنگ خیران است که خوشبختانه در اصفهان شاهد جمع کثیری از خیران سلامت و ورود به حوزه بهداشت و پیشگیری هستیم.
وی ادامه داد: سلامتی مهمترین رکن و پایه اجتماعی در هر جامعه ای است و از این جهت تامین آن باید هم‌ از سوی خود فرد، خانواده و متولیان و مسئولان در هر جامعه مهم شمرده شود و به آن بی توجهی نگردد.
برای ساخت ۷ مدرسه علمی در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیازمند مشارکت خیران هستیم
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: برای ساخت ۷ مدرسه علمی در سطح دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیازمند مشارکت خیران هستیم.
دکتر حیدری ادامه داد: به منظور توسعه علوم پزشکی نیازمند راه اندازی مدرسه در کنار دانشکده دنداپزشکی، دانشکده پرستاری و دیگر دانشکده های دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هستیم.
وی با بیان اینکه برنامه غربالگری در اکثر استان ها متزلزل و متوقف شده است و برای اجرای قوی این برنامه در سطح استان اصفهان نیازمند سرمایه گذاری و حمایت  جدی خیران سلامت هستیم، ادامه داد: اجرای برنامه های غربالگری برای شناسایی بیماران و افراد در معرض خطر بیماری های غیر واگیر دار از اهمیت بالایی برخوردار است که در طی اجرای برنامه غربالگری سرطان روده بزرگ و سینه و فشارخون توانستیم از ابتلا بیش از یک هزار نفر به این سرطان جلوگیری و  اقدام به شناسایی۳۰ هزار کیس جدید ابتلا به دیابت و ۵۰ هزار نفر جدید مبتلا به فشار خون شویم.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: در قالب اجرای این طرح ۱۶۴ هزار مبتلا به فشار خون شناسایی شدند که در صورت عدم شناسایی و قرار گرفتن تحت درمان امکان پیوستن به جمعیت دیالیزی ها زیاد بود.
وی با اشاره به اینکه اجرای کامل طرح غربالگری برای تمام بیماریهای عیر واگیردار از اهمیت زیادی برخوردار است و کمک خیران را می طلبد، ادامه داد: طی سالهای ۹۶ و ۹۷ بالغ بر یک میلیون و ۷۰ هزار نفر تحت طرح غربالگری قرار گرفتند و برای ۲ میلیون و ۴۰۰هزار نفر پرونده الکترونیک سلامت تشکیل شد.
دکتر حیدری با اشاره به اینکه استان اصفهان رتبه اول را در اجرای طرح غربالگری و تشکیل پرونده الکترونیک سلامت در کشور دارد، اضافه کرد: تاکنون ۶۰ درصد استان اصفهان غربالگری شدند.
وی همچنین افزود: خیران سلامت منطقه غرب اصفهان شامل گلپایگان، خوانسار، فریدن و فریدونشهر و بویین و میاندشت و دیگر شهرستان های این منطقه با مشارکت مالی در اجرای طرح غربالگری در هشت شهرستان این‌ منطقه از بروز بیماریهای غیر واگیردار در این مناطق جلوگیری کردند.
معاون بهداشتی دانشگاه و رئیس هیئت مدیره مجمع خیرین بهداشت و سلامت امام هادی(ع) در پایان سخنان خود با بیان اینکه برخی شهرستان ها در کارهای خیر در حوزه بهداشت و پیشگیری، منفعلانه عمل می کنند، تصریح نمود: باید مشارکت خیران را در شهرستان ها افزایش دهیم.

 

خیریه سازمان یافته پژوهشی مرتبط با سلامت در اصفهان وجود ندارد
در ادامه مراسم معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه با اظهار تأسف از اینکه در سطح استان اصفهان هیچ خیریه سازمان‌ یافته جدی در حوزه  پژوهشی مرتبط با سلامت نداریم، اظهار داشت: در سطح دنیا شاهد ورود بسیاری از خیران در ساخت و سازهای مراکز تحقیقاتی، تجهیزات و لوازم تحقیقاتی و تامین هزینه های پروژه های تحقیقاتی هستیم و حتی جوایز علمی که به اسم خود به نخبگان اهدا می کنند که جای خالی ان به شدت در سطح استان اصفهان دیده میشود و باید این رویکرد و دیدگاه در سطح استان اصفهان شکل بگیرد.
 دکتر شقایق حق جوی جوانمرد بیان داشت: تاکنون ورود جدی خیران را در عرصه درمان داشته ایم که خوشبختانه در حوزه بهداشت و پیشگیری هم گام‌هایی برداشته شده و امروز نیازمند ورود جدی خیران سلامت در عرصه غربالگری و آموزش و پژوهش سلامت هستیم.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به جایزه نوبل گفت: نوبل یک خیر بود که با سرمایه گذاری روی یک پروژه علمی توانست ضمن کمک ‌به  رشد و تعالی حوزه علم و فناوری اسم خود را سالهای سال زنده نگه دارد.
وی که غربالگری را یکی از شیوه های جدید تشخیص عنوان کرد، افزود: مرگ مریم میرزاخانی به عنوان یکی از دانشمندان علمی دنیا در اوان جوانی بر اثر سرطان نشان میدهد که تا چه اندازه سرمایه گذاری در حوزه غربالگری بیماری های غیر واگیردار اهمیت دارد.
دکتر حق جو همچنین از خیران خواست برای فعال سازی کمیته خیران ابوعلی سینا که تنها کمیته علمی برای سرمایه گذاری در حوزه علمی و پژوهشی در استان اصفهان می باشد در سهام های مشارکتی بالغ بر ۲۰۰ هزار تومان شرکت کنند.
وی اضافه کرد: این مبالغ برای حمایت از نخبگانی است که به علت محدودیت مالی نمی توانند بورسیه شوند، همچنین برای ایجاد بستر اشتغال فارغ التحصیلان، فراهم کردن بستر پژوهش و آموزش محققانی که به علت نداشتن قدرت مالی سالهای سال تحقیقات آنها روی زمین مانده و لوازم و امکانات پژوهشی برای آنها فراهم نیست و نیز تحقیقاتی که به مرحله تولید محصول نرسیده و قدرت مالی برای تولید انبوه آنها نیست، هزینه می شود.
نیازمند مشارکت خیران در  راه اندازی مرکز  تحقیقات ژنومتیک در اصفهان هستیم
  معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در اصفهان نیازمند راه اندازی مرکز تحقیقات ژنومتیک هستیم که سالهای سال به علت نبود هزینه راه اندازی آن به تعویق افتاده است.
وی گفت: با توجه به اینکه لازمه هر دارویی انجام تحقیقات حیوانی است و این در حالی که به علت محدودیت های مالی هنوز یک لانه حیوانات استاندارد نداریم، میتوانیم با مشارکت خیران در به روند انجام تحقیقات سرعت بیشتری ببخشیم.
دکتر حق جو ضمن دعوت خیران برای مشارکت در ایجاد و ساخت "کلین روم‌" در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، گفت: نیازمند مشارکت خیران برای سرمایه گذاری در تولید پانسمان های هوشمند هستیم که تحقیقات آن در دانشگاه انجام گرفته و مطالعات حیوانی آن پشت سر گذاشته شده و به نتایج خوبی رسیده است.
وی همچنین خواستار مشارکت خیران در تولید تجهیزات جراحی لاپاراسکوپی و پروژه ساخت این تجهیزات شد و ‌گفت: امروز با کمک محققان نمونه های ابتدایی و اولیه اتاق عمل ساخته شده است.
معاون‌ تحقیقات و فناوری دانشگاه با دعوت خیران در مشارکت پروژه  تولید و ساخت لوازم و تجهیزات NICU، گفت: یکی از دلایلی که تاکنون موفق به توسعه بخش ویژه کودکان یا NICU نشدیم، نبود تجهیزات و وسایل این بخش است.
وی همچنین در تولید "جلیقه خنک‌کننده" که محققان علوم پزشکی به فناوری ساخت آن رسیدند، از خیران دعوت به سرمایه گذاری کرد و ادامه داد: این جلیقه برای بیماران ام اس و کارگرانی که در دمای زیاد مشغول به کار هستند کاربرد دارد.
 

فهرست: 

ارتباط با ما

خیابان هزار جریب، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان، ستاد مرکزی

تلفن: ۳۶۶۸۰۰۴۸-۰۳۱

کد پستی: ۷۳۴۶۱-۸۱۷۴۶

Isfahan University Of Medical Sciences, Isfahan, Iran

 

پشتیبانی از افراد کم توان

دستورالعمل بروزرسانی