معاون پژوهشی وفناوری دانشگاه: گرانی ارز، پژوهش های علوم پایه و برخی تحقیقات بالینی را دچار مشکل کرده است

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه در گفتگو با خبرنگار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار داشت: مشکلات اقتصادی و به دنبال آن کم کردن ردیف‌های پژوهشی عمده مشکلات پیش روی در پژوهش و تحقیقات است.

دکتر شقایق حق جوی جوانمرد با بیان اینکه  گرانی ارز اجرای پژوهشهای علوم پایه و تا حدودی بالینی را دچار مشکل کرده است، بیان داشت: به منظور اجرای پروژه های تحقیقاتی در سال جاری نیاز به اعتباراتی در حدود  ۱۵ میلیارد تومانی داریم که امیدواریم کل آن تحقق یابد.

وی تصریح کرد: در شش ماه دوم امسال علاوه بر پژوهش هایی که به طور معمول انجام می شود، برنامه‌های کلان پروژه ها، آموزش پژوهش در قالب برنامه پسا دکترا نیز اجرا می‌شود.

دکتر حق جوی با بیان اینکه طبق آخرین ارزیابی وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در حوزه پژوهش و فناوری، رتبه چهارم را در بین دانشگاه های تیپ یک علوم پزشکی کشور دارد، تصریح کرد: طرح‌های تحقیقاتی در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در راستای حل معضلات بهداشتی درمانی یا مقدمات شروع تشخیص و درمان صورت می گیرد.

وی از ۴۵۰  طرح تحقیقاتی در قالب پایان نامه و غیر پایان نامه برای دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از ابتدای امسال تاکنون خبر داد و افزود: در حال حاضر طرح تحقیقاتی کوهورت نوزادان، طرح کوهورت بیماری های گوارشی، برنامه ثبت بیماري هاي فیبریلاسیون دهلیزي پژوهشکده قلب و عروق اصفهان و برنامه ثبت بیماري هاي نارسایی قلبی پژوهشکده قلب و عروق از جمله مهمترین پروژه های تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می باشد.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه گفت: برنامه ثبت سکته هاي مغزي پژوهشکده قلب و عروق اصفهان، برنامه ثبت مداخلات عروق کرونر پژوهشکده قلب و عروق، بررسی شیوع بیماریهای مزمن کلیوی در کودکان و بالغین در شهر اصفهان، غربالگری اختلالات زبانی در کودکان شهر اصفهان، غربالگری بروز اختلالات جسمی، ذهنی در کودکان شهر اصفهان (همگی در نمونه های نماینده از جمعیت هدف)، بررسی ارتباط احتمال ابتلا به دیابت نوع یک  و لوسمی کودکان با آلاینده های محیطی از دیگر پروژه ها است.

فهرست: