برگزاری اولین مجمع ملی سلامت استان اصفهان

صبح امروز دوشنبه ۲۱ اسفندماه، نخستین مجمع ملی سلامت استان اصفهان با شعار "شیوه زندگی سالم" در مجتمع فرهنگی شهروند برگزار گردید.

در این مجمع که با هدف نهادینه سازی سلامت در سطح جامعه و سازمان ها و در راستای بهبود شاخص های سلامت جسمی، روحی، روانی، معنوی و اجتماعی شهروندان برگزار شد، معاون اجتماعی وزارت بهداشت، رییس و مسئولین دانشگاه، استاندار اصفهان، شهرداران، اعضای شوراهای شهر، نمایندگان مجلس، فرمانداران، رؤسای شبکه های بهداشت و درمان شهرستان ها، هنرمندان شاخص استان و خیرین سلامت حضور داشتند.

 

معاون اجتماعی وزیر بهداشت:

  مشارکت در حوزه سلامت را باید بر عهده مردم گذاشت

 در این مراسم دکتر ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی سخنانی با تاکید بر اهمیت اجرایی شدن سند سلامت اجتماعی کشورگفت: سند سلامت اجتماعی کشور تا پایان سال تهیه و سال آینده با هدف ارتقای سرمایه اجتماعی اجرایی می شود.

سیدمحمدهادی ایازی مشارکت سازمان دهی شده همه افراد در بخش سلامت را مفهوم اجتماعی شدن نظام سلامت بیان کرد و افزود: سلامت فقط وابسته به موضوعات ژنتیکی، سن و جنس نیست و باید نقش خانواده و روابط اجتماعی و تعامل نهادهای مرتبط با سلامت به جد دیده شود.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت با بیان این‌که سبک زندگی سالم با ورزش، عدم مصرف دخانیات، تغذیه سالم و بدون نمک و چربی به دست می آید، گفت: از طریق راهکارهای قانونی باید مشارکت در حوزه سلامت را بر عهده مردم گذاشت.

وی با بیان این‌که ۱۲ درصد مردان و ۱۶ درصد زنان به افسردگی مبتلا هستند، خاطرنشان کرد: آسیب‌های اجتماعی که امروز با آن‌ها روبه‌رو هستیم از دلایل این افسردگی است و لازم است که به سلامت اجتماعی نیز در این خصوص توجه شود.

دکتر ایازی با اشاره به لزوم توجه به سلامت اجتماعی از جانب نهادهای فرهنگی اذعان داشت: بسیاری از افراد جامعه به رفتارهای خود که رفتارهای پرخطری هم هست، توجهی ندارند و یکی از مشکلاتی که امروز داریم پایین بودن سواد سلامت افراد جامعه است.

وی با بیان این که هر کسی در برابر اعضای خانواده خود و اجتماعی که در آن زندگی می‌کند وظیفه و تکلیف دارد، افزود: آیا همه مردم به این مورد توجه می‌کنند؟

معاون اجتماعی وزیر بهداشت، سازمان‌ها و نهادها را در همکاری برای توسعه سلامتی مسئول دانست و تاکید کرد: همه نهادها و دستگاه‌ها در حوزه سلامت وظیفه و مسئولیت دارند، ۲۵ درصد وظایف بر عهده وزارت بهداشت است و مابقی بر عهده دستگاه‌ها و نهادهای دیگر است.

وی ادامه داد: حدود ۵ هزار تخت بیمارستانی در ایران باید به حوادث رانندگی اختصاص پیدا کند و مسلم است که با کاهش سوانح رانندگی، تخت‌های بیمارستانی نیز کاهش می‌یابد و این‌جا وظیفه دیگر نهادها برای افزایش سلامتی در جامعه مشخص می‌شود.

دکتر ایازی بیان داشت: اگر رویکرد سلامت را در همه سیاست‌ها اعمال کنیم، آن‌وقت است که در حوزه سلامت موفق عمل کرده‌ایم؛ نظام سلامت در همه جای دنیا باید با رویکرد اجتماعی شدن باشد، باید کارهای بین‌بخشی انجام شود تا بتوان برای سلامتی مردم کاری کرد.

وی تأکید کرد: اگر همه اعتبارات خود را صرف ساخت بیمارستان کنیم اما اقدامی برای پیشگیری از بیماری‌ها نکنیم، باز هم موفق نخواهیم شد و با کمبود بیمارستان مواجه می‌شویم؛ سبک زندگی سالم با ورزش، عدم مصرف دخانیات، تغذیه سالم و بدون نمک و چربی است.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت ابراز داشت: مشارکت فعال و آگاهانه افراد و جامعه در سلامت منجر به سلامت اجتماعی و جامعه می‌شود.

وی تصریح کرد: مشارکت ساختارمند به این معناست که حتی مجمع محله‌محور سلامت شکل بگیرد، کانون‌های سلامت محلات باید تشکیل شود تا مشارکت ساختارمند مردم در سلامت مهیا شود و مشارکت مؤثر و کارآمد و پویای مردم در حوزه سلامت به سلامت جامعه منجر می‌شود.

دکتر ایازی بیان داشت: این مشارکت‌ها باید داوطلبانه اما مسئولانه باشد، عدالت در مشارکت باید رعایت شود و در همه محلات یک استان باید بتوان کانون سلامت محلات را تشکیل داد، طی سال‌های آینده با پدیده سالمندی مواجه خواهیم بود.

وی در پایان اضافه کرد: باید طرز برخورد با سالمندان را در همین کانون‌های سلامت محلات به مردم آموزش داد، دیابت امروز در کشور وجود دارد و بسیاری از مردم نشانه‌های آن را نمی‌دانند و نتیجه آن پیشرفت بیماری در افراد می‌شود.

دکتر ایازی با اشاره به این‌که تا زمانی که از نعمت سلامتی برخوردار هستیم، قدر آن را نمی‌دانیم، گفت: حفظ سلامتی خود و اطرافیان، بر عهده خودمان است و سلامتی جسمی و روانی و اجتماعی همگی به هم‌دیگر وابسته هستند.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت  تصریح کرد: هم اکنون سطح سواد سلامت مردم در کشور پایین است و یکی از برنامه های مجمع سلامت در استانها باید افزایش این سطح سواد با مشارکت آگاهانه خود مردم باشد.

استاندار اصفهان:

باید الزامات آرامش اجتماعی و داشتن محیطی سالم و ایمن برای مردم فراهم گردد

استاندار اصفهان نیز در این مجمع در خصوص اهمیت سلامت و عوامل زیست محیطی و اجتماعی مؤثر بر آن گفت:امروز یکی از شاخص‌های مهم توسعه‌یافتگی جامعه بشری، سلامت و توسعه آن است.

دکتر محسن مهرعلیزاده افزود: بیماری و سلامتی را به راحتی می‌توان تشخیص داد و آن هم به دلیل علائم و نشانه‌هایی است که بیماری‌ها دارند، اما مسأله سلامت به عنوان سبک زندگی بسیار مهم است و اتخاذ تصمیم در خصوص سلامت هم شجاعانه‌ترین تصمیم است.

استاندار اصفهان گفت: اگر مسئولی نتواند تشخیصی بین آن‌چه امروز به آن مبتلا هستیم و آن‌چه در آینده به آن مبتلا می‌شویم، قائل شود، آن تصمیم شجاعانه را نیز نمی‌تواند اتخاذ کند.

وی با بیان این‌که آرامش اجتماعی و داشتن محیطی سالم و ایمن در زندگی انسان بسیار مهم است و باید الزامات آن را فراهم کرد، خاطرنشان کرد: آب و محیط‌ زیست از جمله مهم‌ترین الزامات برای به دست آوردن سلامتی و زندگی سالم است.

دکتر مهرعلیزاده اذعان داشت: اگر آب و محیط‌ زیست را از دست دهیم اوضاع خوبی نخواهیم داشت و البته معتقدم آب و محیط‌ زیست کشور ما هنوز از بین نرفته است، دیگر کشورهای دنیا نیز مشکلاتی شبیه به ایران داشته‌اند اما توانسته‌اند خود را با شرایط وفق دهند.

وی مشکلات زیست‌محیطی ایران را ناشی از سوء مدیریت دانست و تصریح کرد: اگر همان کشورهایی که ما از آبادی آن‌ها تعریف می‌کنیم، دست مدیران بی‌تدبیر بود، آن‌جا هم به یکی از مکان‌های دارای معضلات زیست‌محیطی تبدیل می‌شد.

استاندار اصفهان یادآور شد: اگر طی دهه‌های اخیر برنامه‌ریزی درستی انجام شده بود امروز وضعیت زاینده‌رود به این شکل نبود و اگر از ۳ دهه پیش برنامه‌ریزی‌های درست انجام شده بود امروز اصفهان همانند بهشت بود.

وی با انتقاد از شیوه‌های برنامه‌ریزان مدیران آبی طی دهه‌های اخیر تأکید کرد: نسبت به هم ظالم هستیم و اگر این روند ادامه داشته باشد، یک‌سوم آب باقی مانده استان اصفهان نیز طی دو دهه آینده، از بین خواهد رفت.

دکتر مهرعلیزاده عنوان داشت: کارخانه‌های ذوب‌آهن و فولاد مبارکه امروز هزاران میلیارد تومان سودآوری دارند و در طرح‌های مختلف می‌توانند شرکت کنند، بنابراین مشکل مالی و پولی نداریم چراکه پول در صنعتی است که آب مصرف می‌کند.

وی با اشاره به مصرف چند برابری کشت سنتی نسبت به مصرف آب واحد صنعتی برای تولید یک واحد کالا ادامه داد: باید در کنار تغییر الگوی کشت کشاورزان، با یک‌هفتم آبی که برای کشت سنتی لازم می باشد، چندین کار کشاورزی و شیلاتی انجام داد و با احداث حوضچه‌های پرورش ماهی و کشت گیاهان دارویی و ... از آب نهایت استفاده را ببریم و در عین حال از هدر رفت آب جلوگیری کنیم.

استاندار اصفهان اضافه کرد: امروز با بخشی از سود میلیاردی صنایع اصفهان، می‌توان هم کشاورزی و هم زندگی مردم اصفهان را نجات داد.

وی با اشاره به مصوبه کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی متذکر شد: طرح اصفهان نه تنها در کارگروه آب مطرح و بررسی شد بلکه در جلسه دیروز هیأت دولت نیز مطرح شد و رئیس‌جمهور نیز با حمایت جدی از این طرح، این ابتکار عمل را به عنوان الگوی دیگر استان‌ها مطرح کرد.

دکتر مهرعلیزاده در پایان با بیان این‌که برای تأمین منابع آبی نیازی به مراجعه به تهران و اصرار و التماس برای دریافت بودجه نیست، ابراز داشت: اصفهان را هم چنان به عنوان یک شهر تاریخی و زیبا حفظ خواهیم کرد، با این تفاوت که مردمش با وجود کم‌آبی در رفاه و آبادانی زندگی خواهند کرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان:

پرداختن همه جانبه به موضوع سلامت، امروز مهمترین و شجاعانه ترین تصمیم سیاسی است

در ادامه مراسم رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، سخنان خود را با بیان آمار بالای تصادفات در ایران آغاز نمود و اظهار کرد: ۲۷ درصد از فراخوان های اورژانس در کشور ناشی از دعوا و مشاجره بوده است.

خانم دکتر چنگیز افزود: جلوگیری از مشاجرات نیازمند اصلاح رفتارهای اجتماعی است و چیزی نیست که بگوییم نیاز به مداخله بیمارستان دارد؛ مشاجرات خیابانی علاوه بر صدمات جسمی و فیزیکی برای طرفین، برای کسانی که مدام در حال تماشای آن هستند نیز استرس و بیماری های روانی را در پی دارد.

وی با بیان این که عواملی چون آب، خاک، هوا و تغذیه روی سلامت انسان اثرگذار است، گفت: توسعه پایدار خود سلامتی است و نمی توان سلامتی را محور توسعه پایدار دانست.

رییس دانشگاه با بیان این که سلامتی یک تصمیم سیاسی ساده نیست، بلکه شجاعانه ترین تصمیم سیاسی برای تثبیت امنیت است، خاطرنشان کرد: باید تصمیمی را گرفت که در جهت سلامت مردم باشد، اگر می خواهیم بگوییم تصمیمات ما خردمندانه است باید سلامت در درجه اول اهمیت باشد.

خانم دکتر چنگیز اذعان داشت: مردم باید به قدری در انجام فعالیت های خود صادق باشند و اگر هر کسی بداند که تصمیمات و فعالیت های او چه تأثیری برروی سلامت مردم می گذارد و بر همین اساس عمل کند در این زمان است که می توانیم بیمارستان ها را تعطیل کنیم و دوباره شاهد آسمان زیبای آبی شهر گنبدهای فیروزه ای باشیم؛ اگر این روند کنونی، همین گونه ادامه پیدا کند، روزی اصفهان را خالی از سکنه خواهیم دید.

رییس دانشگاه در پایان سخنان خود تصریح کرد: سلامت به معنای بهزیستی کامل در همه ابعاد جسمی، فرهنگی، اجتماعی، رفتاری و روانی است و ما نیز به دنبال این هدف هستیم.

گفتنی است در این مراسم از ۲۵ سازمان، ارگان و نهاد فعال در حوزه سلامت نیز تجلیل گردید.
 

فهرست: