برگزاری اولین جلسه انجمن اهدای عضو ایرانیان شعبه استان اصفهان در دانشگاه

چهارشنبه ۲۰ دی ماه، اولین جلسه انجمن پیوند اعضا با حضور رییس دانشگاه، رئیس اداره پیوند و بیماری های خاص وزارت بهداشت و مدیرعامل انجمن پیوند اعضای ایران، قائم مقام رییس دانشگاه در امور خیرین و مشارکتهای اجتماعی، معاونین درمان و اجتماعی دانشگاه، تیم پیوند استان و رؤسای انجمن های خیریه در تالار پویش دانشگاه برگزار گردید.

در این جلسه خانم دکتر چنگیز رییس دانشگاه طی سخنانی یکی از وظایف اصلی دانشگاه را فرهنگ سازی، تأمین امکانات و تجهیزات پیوند و همچنین تأمین نیروی متخصص آموزش دیده بیان کرد و تاکید نمود: دانشگاه از هیچ کمک و حمایتی در بحث پیوند دریغ نمی نماید.

دکتر کتایون نجفی زاده رئیس اداره پیوند و بیماری های خاص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز ضمن ابراز خوشحالی از همدلی مسئولین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و انجمن پیوند اعضا،به بیان بررسی وضعیت کل کشور در زمینه پیوند عضو پرداخت.

وی عنوان نمود: کشور ما با ۸۰ میلیون جمعیت، سالیانه حدود ۱۶ هزار مرگ و  میر از طریق تصادفات را دارد که از این تعداد ۵ تا ۸ هزار مورد آن مرگ مغزی هستند که می توانند اعضای خود را اهدا نمایند، اما متاسفانه هفتاد و پنج درصد آنها با اعضای سالم به خاک سپرده می شوند.

دکتر نجفی زاده افزود: در کشور ۲۵ هزار بیمار نیازمند به پیوند داریم که روزی ۷ تا ۱۰ نفر آنها بدلیل نداشتن مورد پیوند عضو، فوت می کنند.

وی همچنین گفت: بر اساس میانگین pmp(تعداد اهدای عضو در میلیون)، این عدد در ایران ۹/۱۰ است بطوریکه تعداد قابل قبول ۸/۳۰ و تعداد ایده آل آن در جهان ۷/۴۸ می باشد.

در ادامه محمد صافی قائم مقام رییس دانشگاه در امور خیرین و مشارکتهای اجتماعی، در ارتباط با تأسیس انجمن پیوند اعضا در استان اصفهان گفت: این انجمن می تواند منشا خیری برای توسعه زیر ساختهای بحث پیوند، تامین و ارتقای تجهیزات، امکانات و نیروی انسانی متخصص پیوند و مهمتر از همه فرهنگ سازی پیوند عضو از فرد مرگ مغزی و ترویج توزیع کارت اهدای عضو، باشد.

وی افزود: با انجام پیوند عضو فرد گیرنده می تواند حداکثر ۲۰ تا ۲۵ سال به زندگی طبیعی خود ادامه دهد و چه بسا هرساله چندین هزار اندام سالم از افراد مرگ مغزی وجود دارد که می توانند مورد پیوند قرار بگیرند و بایستی با کمک و حمایت های این انجمن در راستای اهدای عضو  گام های مؤثرتری برداشت.

در ادامه دکتر کلیدری معاون درمان دانشگاه نیز بخش پیوند اعضا را جز تخصصی ترین و آکادمی ترین بخش یک دانشگاه عنوان نمود که در آن تمام عوامل به مانند اجزای یک تیم کنار هم قرار می گیرند و هماهنگ کنار هم کار می کنند تا به یک نتیجه مطلوب برسند، به طور کلی مجموعه پیوند اعضا در دانشگاه ها این معنا را دقیقا به ظهور می رسانند.

وی در خصوص دغدغه های بخش پیوند اعضا در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: این بخش سالیان سال است که با تلاش ها و سختی های بسیار بنیانگذاری شده و ما باید در گسترش این مجموعه،  منسجم تر کردن ساختار آن و بحث مهم فرهنگ سازی اهدای عضو از فرد مرگ مغزی به عنوان الگوی اصلی، کمک و همیاری کنیم چراکه اثرات و فعالیت های این بخش بسیار قابل ملموس می باشد.

دکتر کلیدری اظهار نمود: ما باید تلاش کنیم که مجموعه پیوند اعضا دانشگاه به عنوان یک قطب در مرکز کشور شکل بگیرد و فعالیت بکند، چرا که با شرایط فعلی آب و آلودگی های زیست محیطی استان، می توانیم با پتانسیل بالای تیم پیوند، این امکان را برای استان فراهم بیاریم که در خصوص درمان بیماران خاص در استان به عنوان یک قطب مرکزی با جذب توریسم سلامت، به فعالیت خود ادامه دهیم.

دکتر صانعی فلوشیپ و فوق تخصص پیوند کبد نیز به عنوان سخنران دیگر این جلسه در خصوص پیوند عضو اظهار نمود: در این جمع ما باید اول به این نتیجه برسیم که اگر در موقعیت خانواده های مرگ مغزی و مرگ عزیزانمون قرار گرفتیم می توانیم راضی به این اقدام شویم یا نه، سپس به بحث ترویج فرهنگ سازی در جامعه بپردازیم.

وی افزود: مرگ مغزی زمانی اتفاق می افتد که از گردن به سمت بالا جریان خون در مغز متوقف می شود و این مرگ مغزی همان مرگ واقعی است و تنها دلیلی که نبض و قسمتی از قلب از کار نمی افتد، جلوگیری از بوی تعفن مرگ مغزی برای اطرافیان می باشد و این یکی از موهبت های خداوند برای بنده هایش می باشد.

دکتر صانعی ابعاد فرهنگ سازی اهدای عضو در جامعه را شامل ۳ قسمت (فواید معنوی مرگ مغزی برای دهنده، اهدای عضو از منظر انسانی و اهدای عضو از منظر اقتصاد سلامت) عنوان کرد و گفت: اگر فرهنگ سازی درست و منطقی انجام شود خانواده ها با اشتیاق و رضایت کامل در این امر خیر مشارکت می کنند.

دکتر صانعی تصریح کرد: برای انجام عمل پیوند احتیاج به تجهیزات و امکانات تخصصی نداریم چراکه با تأمین نیروی انسانی متخصص پیوند می توانیم این عمل را در بسیاری از بیمارستان های شهرستان ها و حتی در ظرفت تخت خالی آنها نیز انجام دهیم.

وی در پایان سخنان خود ضمن تشکر از مسئولین و اعضای تیم پیوند کلیه، کبد و قلب استان بخاطر پیشرفت های چشمگیر در امر پیوند، مهمترین رسالت این انجمن را تأمین نیروی تخصصی پیوند (فلوشیپ آموزش دیده)، ترویج فرهنگ سازی اهدای عضو در استان و حمایت از خانواده های دهندگان و گیرندگان عضو بیان نمود.

شایان ذکر است در پایان جلسه اعضای هیات مدیره و بارزسین انجمن با رأی حاضرین انتخاب گردیدند.

فهرست: