نسخه مناسب چاپ

معاون بهداشتی دانشگاه و رییس مرکز بهداشت استان، افزایش آلودگی هوا و تعداد روزهای ناسالم و آلوده را باعث بالا رفتن آمار بیماری ها و مشکلات ناشی از آن عنوان کرد و گفت: موضوع آلودگی هوا دغدغه اصلی ما در حوزه سلامت و بهداشت است و به همین دلیل با تصمیماتی مانند تعطیلی مدارس، تلاش می‌کنیم بحران را کنترل نماییم، اما اگر بخواهیم همه‌جانبه به موضوع نگاه کنیم، با این پرسش روبرو می‌شویم که آیا به‌جای تعطیلی مدارس نمی‌توان جلو تردد خودروها را در شهر گرفت؟

دکتر کمال حیدری طی گفت‌وگویی، درباره پیامدهای بهداشتی اجرا نشدن قانون هوای پاک در اصفهان اظهار کرد: آلودگی هوا مشکلات زیان باری ایجاد کرده است؛ ازجمله تعطیلی مدارس و دغدغه‌هایی برای حفظ سلامتی شهروندان، اما اجرای قانون هوای پاک، عزم جدی می‌خواهد و در کنار آن، دولت هم باید به بودجه‌های استانی کمک کند تا زیرساخت‌هایی مانند حمل‌ونقل عمومی در کلان‌شهرها تقویت شود.
وی با اشاره به نقش حمل‌ونقل عمومی در کاهش آلودگی هوا، افزود: تقویت ناوگان حمل‌ونقل عمومی ازجمله اتوبوس و مترو، نیاز به بودجه‌های کلانی دارد و به همین دلیل باید عزم ملی برای حمایت از این بخش در بین دولتمردان وجود داشته باشد، از سوی دیگر موضوع رعایت الگوی مصرف نیز بسیار کمک‌کننده است، به‌ویژه در ادارات و حتی سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی منازل.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، مهم‌ترین راهکار کنترل آلودگی هوای اصفهان را ساماندهی ترافیک دانست و گفت: تعداد خودروهای در حال تردد در کلان‌شهرهای کشور ازجمله اصفهان روزبه‌روز در حالی افزایش می‌یابد که متأسفانه خودروسازان از برنامه‌های کلان برای حرکت در مسیر استفاده از انرژی‌های نو و پاک جامانده‌اند و بااینکه کشورهای دیگری روی استفاده از سوخت‌های پاک و نوین کار می‌کنند، ما هنوز خودروهای زیادی تولید می‌کنیم که سوخت‌های فسیلی را می‌سوزانند و هوا را آلوده‌تر می‌کنند.
دکتر حیدری یکی از دغدغه‌های بهداشتی درباره افزایش آلودگی هوا را افزایش میانگین سنی و پیر شدن جمعیت بیان کرد و توضیح داد: با توجه به این‌که میانگین سنی جمعیت در حال افزایش است بالطبع افراد بیشتری در معرض بیماری‌ها و آسیب‌ها قرار می‌گیرند، همان‌گونه که می‌دانیم آلودگی هوا تشدیدکننده بیماری‌های غیر واگیر مثل بیماری‌های قلبی، تنفسی، سرطان، بیماری های نقص سیستم ایمنی و مانند آن است و به همین دلیل در هنگام تجمع آلودگی، به افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای و مزمن توصیه می‌شود از خانه بیرون نیایند.
وی هشدار داد: اگر بناست در بستری نفس بکشیم که آلودگی زیاد و تعداد روزهای هوای ناسالم یا آلوده بالا باشد، باید نگران میزان مرگ‌ومیر و ناهنجاری‌ها و مشکلات ناشی از آلودگی را هم داشته باشیم. این بحث کلی دغدغه ما در حوزه سلامت و بهداشت هم هست، به همین خاطر وقتی اطلاعاتی از انباشت آلاینده‌ها در جو به دست ما می‌رسد، درخواست تعطیلی مدارس یا امثال آن را می‌دهیم، درحالی‌که مشکل ما این نیست باید مقداری همه‌جانبه به موضوع نگاه کنیم.
دکتر حیدری با اشاره به اجرای طرح زوج و فرد از درب خانه‌ها، گفت: این طرح که پس از گذشت سال‌ها به‌تازگی در اصفهان اجراشده یک اقدام ارزشمند است، اما پرسش اصلی اینجاست که آیا به‌جای تعطیلی مدارس نمی‌توان جلو تردد خودروها را در شهر گرفت؟
وی همچنین توصیه شهروندان به استفاده از حمل‌ونقل عمومی بجای خودروی شخصی را نیازمند تقویت ناوگان حمل‌ونقل عمومی دانست و ادامه داد: بسیاری از شهروندان این پرسش را مطرح می‌کنند که اگر با خودروی شخصی از منزل خارج نشوند، آیا حمل‌ونقل عمومی‌مان پاسخگوی نیاز افراد هست؟ همان‌گونه که می‌بینید همه این مباحث درهم‌تنیده شده است و اگر بخواهیم حرف همایمان از حد شعار بیرون بیاید باید عملیات توسعه مترو و دیگر بخش‌های ناوگان حمل‌ونقل عمومی را سرعت بخشیم.
رییس مرکز بهداشت استان با اشاره به این‌که جامعه به سمت رفاه می‌رود، گفت: در چنین شرایطی نمی‌توان از مردم بخواهیم از خودروی شخصی استفاده نکنند، باید حمل‌ونقل عمومی جایگزین آن باشد اما آیا حمل‌ونقل عمومی ما کافی و پاک هست؟ آیا مترو در حد کلان‌شهر اصفهان و با سرعتی که لازم است پیش می‌رود یا خط‌های گسترده در مسیرهای مختلف در حد کلان‌شهر اصفهان وجود دارد؟ و مسائلی از این قبیل که امیدوارم قانون‌ها اجرا شود و ما بیشتر شاهد پاکی هوا باشیم.
وی درباره نقش صنایع اطراف شهر در افزایش آلودگی هوا و به خطر افتادن سلامت شهروندان نیز توضیح داد: به نظر می‌رسد مهم‌ترین مشکل ما در اصفهان، ترافیک است، یعنی آلودگی ناشی از حمل‌ونقل و خودروها، البته صنایع هم در آلودگی نقش دارند، به همین دلیل سال‌های قبل بحث استفاده از مازوت و ... در نیروگاه‌های نزدیک شهر اصفهان مطرح بود، ممنوعیت استفاده از مازوت در صنایع، اقدام ارزشمندی بود که امسال انجام شد، همچنین درباره صنایع دیگری که دورتر هستند مثل فولاد و سیمان نیز برای کنترل خروجی آن‌ها مداخلاتی انجام‌شده است.
دکتر حیدری مداخله در زمینهٔ صنعت را بسیار ارزان‌تر، راحت‌تر و نتیجه‌بخش‌تر از بخش‌های دیگر دانست و گفت: در این زمینه تاکنون اقدامات خوب و ارزشمندی انجام‌شده است، اما باید در کنار آن به فکر مشکل حمل‌ونقل هم باشیم، چون مسئله اصلی مردم برای رفت‌وآمد در شهر همین موضوع ترافیک و تردد خودروهاست.

 

فهرست: 

ارتباط با ما

خیابان هزار جریب، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان، ستاد مرکزی

تلفن: ۳۶۶۸۰۰۴۸-۰۳۱

کد پستی: ۷۳۴۶۱-۸۱۷۴۶

Isfahan University Of Medical Sciences, Isfahan, Iran

 

پشتیبانی از افراد کم توان

دستورالعمل بروزرسانی