اجرای مانور طرح بسیج سلامت نوروزی در شهر اصفهان

نسخه مناسب چاپ

امروز سه شنبه ۲۱ اسفندماه، مراسم  اجرای مانور طرح بسیج سلامت نوروزی  با حضور رییس دانشگاه، معاون بهداشتی و رییس مرکز بهداشت استان و مسئولین و کارشناسان بهداشت محیط استان برگزار شد.

درابتدای این مراسم خانم دکتر چنگیز رییس دانشگاه طی سخنانی ضمن تشکر از زحمات بازرسین بهداشت محیط استان در حفظ سلامت مردم تصریح نمود: زحمات و و تلاش های ارزشمند بازرسین بهداشت محیط برای خدمت به مردم و سلامت آنان در ایام نوروز که بیشتر مردم وقتشان را صرف استراحت و دید و بازدید می کنند مطمئنا مورد توجه خداوند متعال قرار خواهد گرفت.
وی ادامه داد: بسیج سلامت نوروزی در حوزه بهداشت محیط یکی از مجموعه فعالیت های دانشگاه است که در ستاد نوروزی تدارک دیده شده و شامل اماکن عمومی و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی می باشد.
خانم دکتر چنگیز در خصوص فعالیت های بهداشت محیط تصریح نمود: فعالیتهای بهداشت محیط در ایام نوروز در قالب ۳۰ اکیپ ثابت و ۶۰ اکیپ سیار می باشد که کل مجموعه استان اعم از شهرستان ها و مراکز بین راهی را تحت پوشش قرار می دهند.
وی شروع بازدیدهای نوروزی را از یکم اسفند عنوان کرد و ادامه داد: بازدیدهای برنامه ریزی شده و منظمی از یک اسفند تدارک دیده شده که نظارت جدی تری بر روی تولید مواد غذایی که در ایام نوروز مصرف بیشتری دارد مانند انواع شیرینی ها و تنقلات انجام می گیرد و اگر از سلامت مواد غذایی خاصی اطمینان حاصل نشود امحا گردیده و از ورود به چرخه مصرفی مردم جلوگیری می شود.
رییس دانشگاه همچنین به سامانه ارتباطی ۱۹۰ اشاره کرد و ادامه داد: سامانه ۱۹۰ پل ارتباطی مردم با معاونت بهداشتی است و مجموعه دانشگاه در صورت اعلام هرگونه شکایت از سوی هم استانی های عزیز و مسافران محترم، پیگیری های لازم را انجام خواهد داد.   
وی همچنین با بیان اینکه استان اصفهان یک استان مهمانپذیر است، به کارشناسان بهداشت محیط تاکید نمود: با توجه به اینکه یکی از وظایف ما در قبال مهمانان حفظ سلامت و امنیت آنان است تا با خاطره ای خوش و انرژی مضاعف و رضایتمندی اصفهان را ترک نمایند، همچنین برای هم استانی های عزیز نیز که بتوانند از این فضای نوروزی به بهترین شکل بهره مند شوند، انتظار من از شما دقت، سرعت و مهارت، همراه با رعایت انضباط، انصاف و وجدان کاری است.
رییس دانشگاه برخورد خوش و در عین حال جدیت در کار را در امر نظارت بسیار مهم تلقی نمود و ادامه داد: نه مهربانی بدون جدیت و نه جدیت توام با خشونت و داشتن برخورد غیرشایسته کاری را از پیش خواهد برد، لذا کارشناسان بهداشت محیط که به عنوان نمایندگان دانشگاه در اماکن به امر بازرسی مشغول هستند جدیت، انصاف و حرفه ای عمل کردن را سرلوحه کار خود قرار دهند.
دکتر حیدری معاون بهداشتی و رییس مرکز بهداشت استان نیز طی سخنان کوتاهی، ضمن بیان اینکه اکیپ های بازرسی در ایام نوروز به صورت تک نفره و دو نفره خواهند بود گفت: این خدمتی که بازرسان در بهترین و زیباترین ایام سال صرف خدمت به مردم و سلامت آنان می کنند ماندگار خواهد بود و از نظر خداوند دور نخواهد ماند.
مهندس حسین صفاری مدیر گروه بهداشت محیط مرکز بهداشت استان نیز در سخنان خود عملیات نظارت ستاد نوروزی را از اول اسفندماه بیان کرد و گفت: از ابتدای نظارت همکاران ما در واحد بهداشت محیط، تاکنون حدود بیش از یک تن مواد غذایی مکشوفه اعم از تاریخ مصرف گذشته غیر بهداشتی و غیر قابل مصرف جمع آوری و امحا گردیده است و از امروز نیز بیش از ۶۰ اکیپ دو نفره سیار با تجهیزات کامل و پرتابل شامل دستگاه های تست آلودگی میکروبی مواد غذایی برای سنجش میزان آلودگی ظروف و برخی مواد غذایی، دستگاه سنجش روغن برای شناسایی روغن های مصرفی اکسیده شده و سوخته، دستگاه ترمومتر برای اندازه گیری دمای یخچال و فریزر و مواد غذایی، وسیله شوری سنج برای اندازه گیری میزان نمک موجود در مواد غذایی، از سطح شهر و مراکز بین راهی بازدید به عمل می آورند، همچنین ۳۰ اکیپ ثابت برای تماس های مردمی نی زدر نظر گرفته شده که در صورت اطلاع از سوی مردم به صورت متفرقه به بازرسی محل مورد نظر بروند.
مهندس صفاری با تاکید بر اینکه مردم بایستی برای حفظ سلامت خودشان، به عنوان بازرس و نیروی بهداشت محیط در کنار کارشناسان ما باشند گفت: مردم هم می توانند در صورت مشاهده تخلف، هم تذکر دهند و هم با سامانه ۱۹۰ تماس حاصل نمایند و همکاران ما موظف هستند در موارد اورژانسی ظرف مدت سه ساعت و در موارد غیر اورژانسی ظرف مدت ۷۲ ساعت وارد عمل شده و از سلامت مردم دفاع نمایند.    
گفتنی است در ادامه مراسم مانور طرح بسیج سلامت نوروزی در معیت پلیس راهور از دانشگاه آغاز و به منظور کسب فیض و اظهار ارادت به شهدای این انقلاب، در گلستان شهدا خاتمه یافت.  
 

فهرست: 

ارتباط با ما

خیابان هزار جریب، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان، ستاد مرکزی

تلفن: ۳۶۶۸۰۰۴۸-۰۳۱

کد پستی: ۷۳۴۶۱-۸۱۷۴۶

Isfahan University Of Medical Sciences, Isfahan, Iran

پیوند ها

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

 

پایگاه جامع آموزش و فرهنگ سازی سلامت

  

دانشگاه های علوم پزشکی کشور

  

سایت های مفید

  

منافصه ها و مزایده ها