برگزاری نشست خبری و مطبوعاتی چهارشنبه سوری/ ۸۵ درصد از مصدومین سوختگی، مردان هستند

نسخه مناسب چاپ

با توجه به نزدیک شدن به پایان سال ۹۷ و برگزاری مراسم چهارشنبه آخر سال، نشست خبری و مطبوعاتی در این خصوص، امروز سه شنبه ۲۱ اسفندماه، با حضور رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان، رییس مرکز آموزشی درمانی امام موسی کاظم (ع)، مدیر مؤلفه های اجتماعی دانشگاه و جمعی از اصحاب رسانه استان در سالن پویش معاونت اجتماعی دانشگاه برگزار شد.

در ابتدای این نشست رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان، چهارشنبه سوری را یکی از سنت های قدیم ایرانیان عنوان کرد که با برپا کردن چند آتش برگزار و جشن گرفته می شد، اما متاسفانه امروزه این سنت و آتش روشن کردن، تبدیل به انفجار بمب و نارنجک هایی شده که هرساله تلفات و مصدومین جدی را در بر خواهد داشت.
دکتر راستین بیشترین گروه سنی درگیر در مصدومین چهارشنبه آخرسال را مربوط به گروه سنی ۲۵-۱۵ سال بیان کرد و گفت: ۸۵ درصد این گروه آقایان و مابقی خانم ها می باشند.
وی آسیب های وارده به چشم، صورت و دست ها را که هر سه از عوامل اصلی زیبایی، کار و فعالیت اجتماعی و اعتماد به نفس هر فردی می باشد را از ارکان اصلی درگیر در حوادث آتش سوزی چهارشنبه سوری بیان نمود که فرد پس از معلولیت در این نواحی، دچار آسیب شدید روحی روانی نیز خواهد شد.
رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان تصریح کرد: ما امروزه محدود جایی را داریم که ترقه و فشفشه استاندارد تولید و توزیع بکند و اگر همان ترقه و فشفشه استاندارد هم، در جا و مکان نامناسبی مثل جیب، کیف و جاهای با حرارات قرار داده شود، می تواند خطر ساز و باعث انفجار شود.
دکتر راستین همچنین به نکات ایمنی در این روز اشاره نمود و گفت: از پرتاب ترقه، فشفشه و آلات محترقه به سمت سالمندان، بیماران قلبی، مادران باردار، کودکان، خودروها، پمپ بنزین ها و مخازن سوخت باید جدا خودداری شود چراکه عواقب غیر قابل کنترل و صدمات جبران ناپذیری را بدنبال خواهد داشت.
رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان در خصوص برخورد با مصدومین نیز افزود: اگر حادثه ای در مکانی رخ داد، ابتدا فرد را از محیط آتش دور کرده، سپس از ازدحام جلوگیری و با تماس به اورژانس ۱۱۵، مسیر را برای رسیدن نیروهای امدادی باز و آزاد نمایید.
وی تصریح کرد: اگر فرد در ناحیه چشم آسیب دیده بود، تا قبل از رسیدن نیروهای امدادی، فقط با یک لیوان یکبار مصرف به صورت وارونه بر روی چشم، منتظر بقیه مراحل درمان توسط متخصصین باشید و از درمان های خودسرانه مثل دستکاری کردن چشم، استفاده از دستمال خیس، خمیر دندان و سیب زمینی و ... بر روی نواحی سوخته خودداری نمایید.
دکتر راستین با بیان تقارن آماده باش ستاد نوروزی و مراسم چهارشنبه سوری اعلام نمود: ۶۰ بیمارستان در استان بصورت آماده باش هستند، همچنین از روز شنبه ۲۵ اسفندماه، کلیه پایگاه های اورژانس، اورژانس هوایی و  مراکز تخصصی فیض، امام موسی کاظم(ع)، امین، کاشانی و الزهرا(س) آماده باش ۱۰۰ درصد هستند و در این ایام طب اورژانس و متخصص چشم پزشکی نیز حضور دارند.
دکتر راستین در پایان با اشاره به نقش اصحاب رسانه در اطلاع رسانی و آگاهی رساندن به خانواده ها، گفت: اگر والدین نقش اصلی و وظیفه خود را در این روز نسبت به حفظ و مواظبت از فرزندان خود بدانند، شاهد کاهش حوادث و صدماتی که هرساله در این روز اتفاق می افتد، خواهیم بود.
در ادامه دکتر کریمی رییس مرکز آموزشی درمانی امام موسی کاظم (ع) نیز در این خصوص گفت: این مرکز با تمرکز بیشتر بر روی بحث سوختگی، بیشترین مراجعین و مصدومین سوختگی را دارد و به همین دلیل در روز های پایان سال و مراسم چهارشنبه سوری، آماده باش و تمهیدات لازم و تخصصی را اندیشیده است.
وی با بیان اینکه برای جان انسانها نمی توان قیمت گذاشت و حتی یک مورد مصدوم هم زیاد است، افزود: در سال ۱۳۹۵، ۴۹ مصدوم به این مرکز مراجعه کردند که ۴۲ نفر بصورت سرپایی مداوا و ۷ نفر بستری شدند، همچنین در سال ۱۳۹۶، ۵۳ مصدوم (۴۵ مورد سرپایی و ۸ مورد بستری) و در سال ۱۳۹۷ تاکنون ۶ نفر بابت سوختگی در حین ساخت ترقه مراجعه داشتیم که ۵ نفر بصورت سرپایی مداوا و ۱ نفر بستری شده است.
دکتر کریمی با بیان اقدامات و تمهیدات لازم در خصوص اطلاع رسانی این مرکز برای پیشگیری از حوادث و آتش سوزی ها در مراسم چهارشنبه سوری، گفت: طبق هماهنگی با کمیته شهروندی شهرداری اصفهان، بنرها و تابلوهای هشدار در سطح شهر نصب گردیده، اجرای برنامه تلویزیونی برای ارایه پیام های هشدار و تهیه و چاپ بروشوری تحت عنوان " چهارشنبه آخر سال شادی داشته باشیم" برای مخاطبین، از جمله این اقدامات پیشگیرانه می باشد.
رییس مرکز آموزشی درمانی امام موسی کاظم (ع) نیز از آماده باش این مرکز از امروز ۲۱ اسفندماه تا فردا شب خبر داد و گفت: با توجه به برپایی احتمالی مراسم چهارشنبه سوری در این تاریخ، این مرکز علاوه بر سه شنبه هفته آینده، امروز و فردا آماده باش و در بخش داخلی بیمارستان نیز پزشک جراح مقیم، متخصص چشم پزشکی، افزایش ۱۵ تخت بستری به بخش اورژانس، استقرار آمبولانس اورژانس در محوطه بیمارستان، افزایش تعداد پرسنل پرستاری به ۲ برابر و حضور ۲ سوپر وایزر در بخش را در نظر گرفته ایم.
دکتر کریمی در پایان با تاکید بر اطلاع رسانی اصحاب رسانه در خصوص رعایت نکات ایمنی و پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخرسال در فضاهای مجازی افزود: ما اگر بتوانیم فرهنگ کشورمان را به سمت برپایی مراسم بی خطر این شب، استفاده از مواد محترقه ایمن و بی خطر و همچنین استفاده در فضاهای خاص ببریم، این سنت دیرینه را می توانیم همراه با شادی و به شکل خاطره انگیزی اجرا نماییم.
 

فهرست: 

ارتباط با ما

خیابان هزار جریب، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان، ستاد مرکزی

تلفن: ۳۶۶۸۰۰۴۸-۰۳۱

کد پستی: ۷۳۴۶۱-۸۱۷۴۶

Isfahan University Of Medical Sciences, Isfahan, Iran

پیوند ها

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

 

پایگاه جامع آموزش و فرهنگ سازی سلامت

  

دانشگاه های علوم پزشکی کشور

  

سایت های مفید

  

منافصه ها و مزایده ها